Haz
16
Oğuz Atay
PDF Yazdır e-Posta

Oğuz ATAY

oguz-atay12 Ekim 1934'te İnebolu'da doğdu. 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Ankara'ya gelen Atay, Ankara Maarif Kolejine, ardından da İTÜ İnşaat Fakültesi'ne girdi. Çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yayınlamaya başladı. İlk romanı, Atay'ın çarpıcı tarzını ortaya koyan "Tutunamayanlar" oldu. Roman, 1970'te bitti ancak 1972'ye kadar yayınlanamadı.

1970 yılında "Tutunamayanlar"la TRT Roman Ödülü'nü kazandı Romanın kurgusu, yazarın tarzı ve anlatım biçimi birçok kesimden övgü topladı. 1973 yılında yazar, "Tehlikeli Oyunlar" adlı ikinci romanın yayınladı. Bunu 1975 tarihli "Bir Bilim Adamının Romanı" izledi. Bu roman, Atayın 1911-1967 yıllar arasında yaşam hocası Prof. Müstafi İnanın hayatını anlatır. Yine 1975te "Korkuyu Beklerken" adlı öyküsü. 1985'te "Oyunlarla Yaşayanlar" adlı oyunu yayınlanmış, bu oyun Devlet Tiyatroları'nda sergilenmiştir. 1987 de "Günlük", 1998'de ise "Eylembilim" kitapları çıkmıştır. Bunların dışında 1975'te doçentlik unvanı alan Atay, aynı yıl "Topografya" adlında bir kitap yazdı.

Atay, beynindeki tümör nedeniyle bir süre Londra'da yaşadı ve burada tedavi gördü. Ancak 13 Aralık 1977'de İstanbul Kanatlarımın Altında da öldü

alt
Tutunamayanlar Romanından Ufuk Bir Alıntı

"Önce kelime vardı.' diye başlıyor Yohanna 'ya göre İncil. Kelimeden önce de Yalnızlık vardı. Ve kelimeden sonra da var olmaya devam etti Yalnızlık... Kelimenin bittiği yerde başladı: Kelime söylenemeden önce başladı. Kelimeler, Yalnızlığı unutturdu ve Yalnızlık, Kelimeyle birlikte yaşadı insanın içinde Kelimeler. Yalnızlığı anlattı ve Yalnızlığın içinde eriyip kayboldu. Yalnız Kelimeler acıyı dindirdi ve Kelimeler insanın aklına geldikçe. Yalnızlık büyüdü. dayanılmaz oldu. "(Sayfa 154)

 

 

 

 

 oguz-atay-dogdugu-ev

 

Bu sayfanın görüntülenme sayısı: 4626