Haz
16
Tarihi Mekanlar ve Ören Yerleri
PDF Yazdır e-Posta

İnebolu ilçesi köyleri ile birlikte müze kent konumundadır. Dar sokakları, eski yerleşim alanları ve yapıları, çeşmeleri, mezarları, su değirmenleri, çok basamaklı taş merdivenleri, patika yolları, çıkmaz sokakları, bahçelerdeki kuyuları, maslak denilen su dağıtım kuleleri, orman dokusu ve denizi ile unutulmayacak bir masalın yazılabilecek en iyi senaryosu gibidir ; Geriş Tepesi, Apaş Tepesi...

 

Pembe Köşk

Düz tarla denilen tepe üzerindeki liman manzaralı büyük bahçeli, pembe renkli konak ve müştemilatından oluşan özel mülk.Teras şeklinde oluşturulmuş, çiçek, meyve ağaçları, nostaljik çeşmeleri, süs havuzu, seyir terası ve çocuk parkı bulunan denize nazır bahçesi ile görenleri kendine hayran bırakan cennetten bir köşe.

 

 

 

 

 

 

1903lu yıllarda yapılan ve İnebolu Yeni Camii'nin bahçesinde bulunan dünyanın en iyi, güneş saati işlevini hala sürdürüyor.

güneş saati

Dibek Köyü Bıçakçılar Mahallesi

İnebolu'ya 17 km mesafede ki köyümüzde yüz yıllardır geleneksel bir şekilde sürdürülen bıçak,balta.nacak vb. aletlerin üretimi görülmeye değer bir faaliyettir.

Yan yana dizilmiş onlarca kulübe atölyede bir tarafta körükle alevlendirilen ocaklar,bir tarafta kor haline gelmiş demirleri çekiç darbeleri ile döven köylüler,eşsiz keskinlikte bıçak .balta ve nacak olan koca koca demirler 1800 lü yıllardan İstiklal Savaşına kadar ülkemizin yaşadığı tüm savaşlarda ordumuzun ihtiyacı olan .başta Süngü olmak üzere bir çok kesici aletin bu tezgahlarda da üretilmiş olması köye ayrı bir önem katmaktadır.Dibek köyü kendi bıçağını kendi yapmak isteyenlerin uğrak yeri olmaya devam etmektedir.

dibek-koyu-bicakcilar-mahallesi

İsmail Hakkı Bey Anıt Mezarı

ismail-hakkibey-anit-mezari
Balkan savaşı esnasında ve bitiminden hemen sonra cephelerde Tifüs hastalığına yakalanan İneboludaki Memleket Hastanesine gönderilen askerlerimizin tedavisi için gece gündüz çalışırken, kendiside bu mikrobu kaparak yaşamını yitiren Tosyalı kahraman doktorumuza bir vefa duygusuyla halkın anıt dikip , mezarımda anot mezar yaptığı

Tükiyedeki tek ilçe İnebolu'dur. Bu tıp

şehidi kahraman doktorun ismi ismail HAKKI Bey'dir. Dikili anıt üzerinde şu yazılar yazılıdır :
" Vazife uğrunda ömür tüketen Hakkın Rahmetine kavuşan ismi yok olmuş Müslüman doktorlar için iyilik severlerin yardımlarıyla yapılan abidedir. Ruhlarına fatihalar armağan ederiz. Sene 1339 (1923)"
 

 

 

 

 

Bu sayfanın görüntülenme sayısı: 4826