Haz
16
İstiklal Madalyalı Tek İlçe İnebolu
PDF Yazdır e-Posta

istiklal-madalyali-tek-ilce-inebolu

"Gözüm Sakarya’da Dumlupınar’da, Kulağım İnebolu’da"

İstiklal madalyalıtek ilçe inebolu

İstiklâl Savaşının başından sonuna kadar, büyük bir gayret ve özveriyle insanüstü çabalannı ortaya koyan binlerce ton silah, cephane ve askeri malzemeyi hiç bir ücret almadan karaya çıkaran, yaptıkları büyük hizmetlerle Kurtuluş Savaşı tarihinde şerefle yer tutan İnebolu kayıkçılarının kahramanlıkları, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 11 Şubat 1924 tarihinde 66 numaralı Kanunla Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası ve Beratı ile taltif edilmiştir.

istiklal-madalyali-tek-ilce-inebolu

İstiklâl Madalyası ve Beratı 09 Nisan 1924 tarihinde İnebolu Liman Reisliğine gönderilmiş, 16 Mayıs 1924 tarihinde tertiplenen büyük bir törenle de Kaymakam Fevzi Bey tarafından İnebolu Mavnacılar Loncası namına Kahya SOĞANGÖZOĞLU'na verilmiştir.

istiklal-madalyali-tek-ilce-ineboluistiklal-madalyasi-rolyefi

İnebolu Kayıkçıları adına verilen bu altın Madalya ve Beratı, kayıkçıların şahsında tüm İnebolu halkına verilmiş bir madalyadır. İnebolu halkı 1924'ten günümüze kadar böyle bir Madalyaya sahip haklı gurunu ve onurunu taşımakta, ilelebet de taşımaya


topyekün halkı Kurtuluş Savaşında tüm varlığını ortaya koyarak yüklendiği büyük tarihi misyonu şerefle yeni Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulmasında bir yerleşim yeridir.

 

Bu sayfanın görüntülenme sayısı: 15432