Haz
26
İstanbuldan İneboluya İstiklâl Yürüyüşü 13.Gün
Mehmet Acar Salı, 10 Haziran 2014 08:39 PDF Yazdır e-Posta

alt

İnebolu Deliktaş Köyü’nden Ahmet Kalaycı ve Bozkurt Enişdibi Köyün’den İzzet Akay, İnebolu ve Şerife Bacı temalı tişörtlerle başlattıkları İstanbul’dan İnebolu’ya İstiklâl Yürüyüşü devam ediyor.

13 Haziran Pazartesi günü İstanbul-Beykoz Deliktaş ve Hacıibrahim Köyleri Derneği önünden sabah başlayan ve Şile sahil istikameti takip edilerek devam edecek olan yolculuk 13.gününde devam ediyor.15 Haziran 2011 Cumartesi tarihi itibari ile Bartın geçilmiş durumda.
 
Yürüyüşçüler, gurbette ikamet eden insanlarımızın yaz mevsimlerinde başka yerlere tatile gitmek yerine memleketlerinin kalkınması ve akrabalık bağlarının güçlü tutulması için İnebolu'ya gidilmesi inancına dikkat çekmek amacıyla yürüyeceklerini ifade etmişlerdi.
 
Yürüyüş başlamadan konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ahmet Kalaycı şunları ifade etmişti: "Atalarımız Türkiye'yi kurtarmak için İnebolu'ya kayıklarla getirilen silah ve mühimmatı binbir meşakkatler altında kağnılarla Anadolu'ya ulaştırarak Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında çok önemli mücadeleler vermişler ve ülkenin kurtuluşunda çok önemli bir vazifeyi başarıyla ifa etmişlerdir.
 
Günümüzde, Kastamonu ve İnebolu ekonomik açıdan zorluklarla mücadele etmektedir. Günümüzdeki savaş ekonomiktir. Atalarımız Kurtuluş Savaşı'nda bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini başarıya ulaştırmışlar. Bizler de, Kastamonu ve İnebolu'nun ekonomik açıdan kurtuluşu için İstanbul'dan yaz tatilimizi doğduğumuz memleketimiz İnebolu’da geçirmek üzere yola çıkıyoruz.
 
O günkü şartlarda Türkiye’yi kurtarmak için İnebolu’dan Anadolu’ya kağnılarla yürümek gerekiyordu. Bugün ise, İnebolu’yu kurtarmak için Türkiye’nin her yerinden İnebolu’ya akın etmek gerekiyor. Tersine İstiklâl Yürüyüşünü başlatmak gerektiği inancını taşıyoruz. Bugün, İstiklâl Yürüyüşü İnebolu’ya gitmektir diyoruz.”
 
25 Haziran 2011 tarihinden elimize ulaşan fotoğraflar.
alt
 
alt
Bu sayfanın görüntülenme sayısı: 4131