Haz
22
İstanbuldan İneboluya İstiklâl Yürüyüşü 5.Gün
Mehmet Acar Çarşamba, 22 Haziran 2011 10:10 PDF Yazdır e-Posta

            alt

İnebolu Deliktaş Köyü’nden Ahmet Kalaycı ve Bozkurt Enişdibi Köyün’den İzzet Akay, İnebolu ve Şerife Bacı temalı tişörtlerle İstanbul’dan İnebolu’ya İstiklâl Yürüyüşü başlatmıştı.

13 Haziran Pazartesi İstanbul-Beykoz Deliktaş ve Hacıibrahim Köyleri Derneği önünden sabah başlayan ve Şile sahil istikameti takip edilerek devam edecek olan yolculuk 5.gününde devam ediyor.
17 Haziran 2011 Cuma tarihi itibari ile 200 km'nin üzerine çıkılarak Sakarya-Karasu ilçesi geçilmiş durumda.
 

Yürüyüşçülerle yaptığımız görüşmede, herhangi bir olumsuzluğun olmadığı, yürüyüşün gayet iyi şekilde devam ettiği bilgisini aldık.
 

 
Yürüyüşçüler, gurbette ikamet eden insanlarımızın yaz mevsimlerinde başka yerlere tatile gitmek yerine memleketlerinin kalkınması ve akrabalık bağlarının güçlü tutulması için İnebolu'ya gidilmesi inancına dikkat çekmek amacıyla yürüyeceklerini ifade ettiler.
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ahmet Kalaycı şunları ifade etti: "Atalarımız Türkiye'yi kurtarmak için İnebolu'ya kayıklarla getirilen silah ve mühimmatı binbir meşakkatler altında kağnılarla Anadolu'ya ulaştırarak Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında çok önemli mücadeleler vermişler ve ülkenin kurtuluşunda çok önemli bir vazifeyi başarıyla ifa etmişlerdir.

 
Günümüzde, Kastamonu ve İnebolu ekonomik açıdan zorluklarla mücadele etmektedir. Günümüzdeki savaş ekonomiktir. Atalarımız Kurtuluş Savaşı'nda bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini başarıya ulaştırmışlar. Bizler de, Kastamonu ve İnebolu'nun ekonomik açıdan kurtuluşu için İstanbul'dan yaz tatilimizi doğduğumuz memleketimiz İnebolu’da geçirmek üzere yola çıkıyoruz.

 
O günkü şartlarda Türkiye’yi kurtarmak için İnebolu’dan Anadolu’ya kağnılarla yürümek gerekiyordu. Bugün ise, İnebolu’yu kurtarmak için Türkiye’nin her yerinden İnebolu’ya akın etmek gerekiyor. Tersine İstiklâl Yürüyüşünü başlatmak gerektiği inancını taşıyoruz. Bugün, İstiklâl Yürüyüşü İnebolu’ya gitmektir diyoruz” sözleriyle amaçlarını özetlediler.

 

Bu sayfanın görüntülenme sayısı: 4195