Haz
09
İstiklâl Yürüyüşü Devam Ediyor.
Mehmet Acar Salı, 14 Haziran 2011 12:12 PDF Yazdır e-Posta

 alt

İstiklal Yolunda İkinci Durak; Küre Ecevit Hanı

altalt

Cebrail Keleş / Kastamonu Postası / İlk gün yürünen 33km’lik yoldan sonra ikinci günde hemen hemen aynı mesafede bir yol kat eden yürüyüşçüler mola yerleri olan Küre Ecevit Hanının karşısında yerlerini aldılar. Ecevit Hanı hakkında kısa bilgiler şu şekildedir.

altalt

Ecevit Köyü Kastamonu İnebolu yolunda Küre İlçemize bağlı yol kenarında şirin bir köydür. Bilindiği üzere Ecevit (Küre) Hanı da bu köydedir. İstiklal Mücadelesi’nde İnebolu’dan alınan mermiyi cepheye taşıyan kağnıların bir günlük yürüyüşü sonrasında konaklama yeri olarak bu han kullanılmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk; Kılık – Kıyafet Devrimi başlangıcı olarak bilinen ve Kastamonu’da gerçekleştirdiği Şapka Devrimi için İnebolu’ya geçerken, Ecevit Hanı’nda konaklamıştır. 1950’li yıllara kadar hizmet vermesine rağmen yaklaşık 60 yıldır kullanılamaz durumda olan han, Kastamonu Valiliği İl Özel idaresi tarafından ve onarılarak hizmete açılmıştır.
İşte böylesi tarihsel öneme sahip olan hanın karşısında mola veren yürüyüşçüler hem Han’ı gezdiler hem de Ecevit Hanının karşısındaki düzlükte rengârenk bir çiçek tarlasını andıran çadırlarını kurdular.
Çadırını kurup yemek sırasına geçen yürüyüşçülerin keyfine diyecek yoktu.
Izgara köfte, pilav, tatlı, ayran, tatlı ve barbunya’dan oluşan akşam yemeği menüsünü oldukça zengin bulan katılımcılar memnuniyetini İl Kültür Müdürü Ziver Kaplan’a bildirdiler.
Küre CHP teşkilatı da bu günde getirdikleri tatlılarla katılımcılara hoş geldin tatlısı ikram ettiler.
altalt

Küre Belediye Başkanı Kamil AYDINLI’da yürüyüşçüleri Küre’ye geldikleri andan itibaren yalnız bırakmayıp kamp alanındaki elektrik, su tuvalet, duş ihtiyaçlarının aksamaması için bizzat işin başında durup nezaret etti.
Akşam yakılan kamp ateşinin etrafında Davul zurnalar çaldı, Hamdi Birinci sepetçi oğlunu oynadı.
Tulum sanatçısı Filiz İlkay Balta ve ekibi tulum, kaval ve akerdionla yine yerlerini alırken bu sefer konuklar arasında Kanal A televizyonu için gezelim tozalım adlı programı hazırlayan ve sunan Gafur UZUNER’de vardı.
Gezelim tozalım programı için ilimizde çeşitli mekânlarda çekimler yapan Gafur UZUNER Kastamonu müthiş doğa ve tarihi güzellikleriyle dolu bir şehir. Kastamonu bu güzelliklerini anlatmakta tanıtmakta yeterince başarılı olamamış.
Bu şehrin bu güzellikleriyle çok daha iyi bir yerde olması gerektiğine inanıyorum dedi.
Gecenin sürprizi yine Gafur Uzuner sayesinde oldu.
Kamp ateşi etrafında ay ışığı altında yapılan çekimlerde ünlü ses sanatçımız ve yürüyüşçülerden Salim DÜNDAR çıplak sesle hem yeni şarkılardan birini hem de herkesin ezbere bildiği o güzelim şarkıyı, Aynaları seslendirdi.
Yaşlısı genci herkesin hep bir ağızdan aynaları söyleyen konuklar, ilerleyen anlarda tulum, kemençe, kaval sesinden Türkiye’nin her tarafından ezgilerle çok güzel bir gece geçirdiler.
Yarın biraz daha zor bir etap var. Çuha Doruğu Zirvesi tüm ihtişamı ve güzelliği ile yürüyüşçüleri bekliyor.
Yarın Çuha Doruğunda buluşmak üzere.

altalt

 

 

Bu sayfanın görüntülenme sayısı: 6407