Haz
09
İstiklâl Yürüyüşü Devam Ediyor.
Mehmet Acar Perşembe, 09 Haziran 2011 15:37 PDF Yazdır e-Posta

 alt

İstiklâl Yolunda İlk Durak: Seydiler-Halkacılar

Cumhuriyet Meydanından uğurlanan İstiklal Yolu Yürüyüşçüleri büyük bir şevk ve istekle hedefleri İnebolu’ya doğru ilerlemeye başladılar. 

 alt
İlk gün belki de en zor parkur geçildi. Toplam 33 km. bu parkurun sonunda ilk dinlenme yeri olan Seydiler-Halkacılar mesire yerine ulaşan yürüyüşçüler oldukça mutlu görünüyorlardı. En başta yer alan grup meydana Dağ başını duman almış marşıyla girdiler.
 
Akşamın ilk saatlerinde mola yerine ulaşanlar ilk olarak çadır kuracakları yeri belirlemeye çalıştılar. İki gün önce yağan yağmurdan dolayı zemin hala ıslak, akşamları da hava oldukça serin olmasına rağmen kimse durumdan şikâyetçi değildi. Guruplar halinde çadırlar çayırda papatya gibi birer birer açılmaya başladı.
 
İlk günün ev sahibi olarak gelenleri karşılayan ve çeşitli ikramlarda bulunan Başkan Mehmet Şahin’e katılımcılar yaptıkları katkı için teşekkür ettiler.
 
İl Özel İdaresi tarafından sağlanan seyyar tuvalet, duşa kabinler ile ulaşım araçları desteği yürüyüşçülere en büyük katkılardan birini sağladı.
Makarna kızartma yoğurt ve çorbadan oluşan akşam yemeği, katılımcılara Kastamonu Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından verildi.
 
Yemekten sonra biraz dinlenen yürüyüşçüler yakılan kamp ateşinin etrafında Türkiye`nin ilk ve tek bayan tulum sanatçısı Filiz İlkay Bilgin ve ekibi tarafından seslendirilen ezgileri dinleyip zaman zamanda coşkuyla eşlik ettiler.
 
Katılımcılar arasında neşeli tavırlarıyla ve sempatik gülüşüyle dikkati çeken Milli Paralimpik Sporcumuz  Kemal Özdemir Pekin’de olimpiyat koştuğunu hedefinin 2012 Londra olimpiyatı ve iyi bir derece olduğunu belirtti. Zorlandınız mı sorusuna ise gülerek, bu parkurun 5.olarak tamamladığı Likya yolunda 6 gün 240 km’lik yarışa göre oldukça rahat olduğunu belirtti.
İstanbul Master Atletizm kulübünün katılımcıları arasında ise oldukça ünlü bir isim vardı. Bir zamanların “Aynalar” şarkısıyla gönüllere taht kurmuş olan Salim DÜNDAR’da katılımcılar arasındaydı.
 
Kastamonu’ya ilk kez 1956 yılında Avni Dilligil tiyatrosuyla geldiğini aslında aktif bir sporcu olarak yıllardır çeşitli etkinliklere yer aldığını yaş gurubunda Balkan Şampiyonluğu bulunduğunu anlattı.Her yıl katılmayı arzu ettiğini tüm Kastamonu’nun bu günlere sahip çıkması ve desteklemesi gerektiğini söyledi.
İstanbul Master Atletizm kulübü kurucu üyesi Mustafa Kaskaya ise bu yürüyüşe katılanlar ve tamamlayanlar için bir sertifika ya da berat verilmesi gerektiğini, en azından bu eksikliği kendi kulüp üyeleri adına gidermek adına bu günün anısına madalya yaptırdıklarını anlattı.
 
Gece kamp ateşinin ışığında tulumdan çıkan yanık ezgiler ve tüm katılımcıların hep bir ağızdan söylediği türkülerle sona erdi.
 
İkinci gün mola yeri Küre Ecevit Hanında buluşmak üzere.

Kaynak: Cebrail Keleş/Kastamonu Postası

 
 
Bu sayfanın görüntülenme sayısı: 5324