Eki
12
İstiklal Caddesi'nde Öküzlü Kağnılı Yürüyüş
Site Yönetimi Salı, 15 Mart 2016 17:53 PDF Yazdır e-Postaİstiklal Caddesi'nde öküzlü-kağnılı yürüyüş

'İstanbul-Kastamonu Kültür Festivali' kapsamında bir grup Kastamonulu, bir çift öküzün çektiği kağnı arabasıyla birlikte İstiklal Caddesi'nde yürüdü. İstanbulluların meraklı bakışları arasında İstiklal Caddesi'nde yürüyen öküzleri sakinleştirmekle görevli 2 köylünün oldukça zorlandığı dikkat çekti. Yaklaşık bir saat süren etkinlik kazasız belasız Taksim Meydanı'nda son buldu.

Kastamonulu Derneklerin organize ettiği festival kapsamında bir grup Kastamonulu, Beyoğlu'nda 'İstiklal Yürüyüşü' adı altında bir etkinlik düzenledi. Galatasaray Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, bir çift öküzün çektiği kağnı arabası öncülüğünde yürüyüşlerine başladı. Kastamonu gelenek ve göreneklerini tanıtmak için gerçekleştirilen etkinliğin en dikkat çekici yanı ise Kastamonu'dan getirilen 2 öküz ve kağnı arabası oldu. İstiklal Harbi'nde askerlere mermi taşıyan Kastamonulu Şerife Bacıyı temsilen kağnıya çıkan yöresel kıyafetli kadınlar, cadde boyunca vatandaşlara sarımsak dağıttı.

İstiklal Caddesi üzerindeki vatandaş yoğunluğu nedeniyle öküzlerin yürütülmesi hayli zorlu geçti. Karşılarında kağnı arabası ve öküzleri gören vatandaşlar ise cep telefonlarıyla bol bol fotoğraf çekti. Grubun önünde yürüyen Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ümit Şafak, amaçlarının Kastamonu kültürünü İstanbullulara yansıtmak olduğunu söyledi. 'Neden kağnı arabası ve öküzler' sorusuna ise Şafak, İstiklal Savaşı'nda fedakar Kastamonu kadınlarını temsil eden ve cepheye kağnı arabasıyla cephane taşıyan Şerife Bacıyı İstanbullulara tanıtmak olduğunu söyledi.

Yürüyüş Taksim Meydanı'nda yapılan basın açıklamalarıyla son buldu.

Kaynak :  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1070078

Bu sayfanın görüntülenme sayısı: 8500